vnl
29 دی 1401 - 23:36

هیچ زلزله زده‌ای در «خوی» بدون چادر نمانده/ آغاز آواربرداری‌ها از هفته آینده

استاندار آذربایجان‌ غربی گفت: در بازدید های چندین ساعته از روستاهای زلزله زده به همراه آقای نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور تأکید کرده ایم تا حتی یک خانواده نباید در سرما بدون چادر باشد.

محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان‌ غربی در گفت وگو با خبرنگار رفاه اجتماعی خبرگزاری فارس با تشریح آخرین وضعیت منطقه زلزله زده خوی، اظهار کرد: 15 روستا  و شهر فیرورق تحت شعاع منطقه زلزله قرار گرفته اند، این روستاها درصدی کمی آسیب دیده اند و خوشبختانه  شاهد تخریب 100 درصدی نبوده ایم.

وی افزود: ما در تلاشیم در وهله نخست اقدام به ایجاد کمپ و اردوگاهی برای زلزله زدگان کنیم و در این باره از ظرفیتهای سوله‌ها و حسینه ها و مساجد بهره مند خواهیم شد.

استاندار آذربایجان‌ غربی درباره میزان چادرهای توزیع شده در میان زلزله زدگان خوی، گفت: تقریبا 2500 چادر در میان مردم زلزله زده توزیع شده است، این در حالی است که تنها 500 واحد در این زلزله آسیب دیده است و با این حال ما 5 برابر نیاز چادر در میان مردم توزیع کرده ایم.

وی که در حاشیه بازدید از روستاهای بدلان به همراه رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بود، به خبرنگار ما گفت:  در بازدید های چندین ساعته از روستاهای زلزله زده به همراه آقای نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور تأکید کرده ایم تا حتی یک خانواده نباید در سرما  بدون چادر باشد.

معتمدیان درباره توزیع مواد غذایی در میان زلزله زدگان، اظهار کرد: علاوه بر آنکه جیره غذایی 72 ساعت به دست مردم رسیده است، از امشب نیز با تلاش خیرین، فرمانداری و هلال احمر 5 هزار غذای گرم در میان مردم توزیع شده  و فردا نیز همین کار اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز ستاد بحران نانوایی ها را فعال کرده و نان های بسته بندی شده به زودی در میان مردم منطقه و روستاها توزیع خواهد شد.

 استاندار آذربایجان‌ غربی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره زمان بازگشت مردم به خانه‌ها نیز این گونه توضیح داد: درباره خانه هایی که براساس اصول فنی مهندسی مقاوم سازی شده و آسیب ندیده اند نگرانی خاصی نیست اما درباره آن خانه هایی که آسیب دیده اند همچنان رعایت ملاحظات وجود دارد و تا وضعیت عادی نباید به منازل پناه ببرند.

وی به زمان برآورد خسارت در مناطق زلزله زده خوی اشاره و تصریح کرد:برآوردهای اولیه از خسارت به منازل 500 خانه بود که از امروز تیم های ارزیابی بنیاد مسکن در روستاها و شهر فیرورق مستقر شده اند تا ارزیابی ها به طور دقیق صورت بگیرد و در تلاشیم تا شنبه  عملیات ارزیابی به پایان برسد، پس از ارزیابی ها کار آواربرداری ها شروع و با امکانات استانی، پی کنی و صدور نقشه و ... را از اواسط هفته آینده شروع می کنیم.

معتمدیان درباره میزان آسیب زلزله به احشام نیز گفت: در این زلزله به محل نگهداری احشام روستاها آسیب وارد شده اما به احشام خسارت وارد نشده است.

وی در پایان از همه واحدهای امداد رسان، هلال احمر و اورژانس و بنیاد مسکن، سازمان مدیریت بحران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، بسیج وسپاه و نیروی انتظامی و ... قدردانی کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 986559