vnl
13 بهمن 1401 - 23:55

مصرف آب فولاد مبارکه از زاینده‌رود کمتر از نصف شده است/ قطع برداشت آب از رودخانه تا سه سال آینده

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: از افتخارات ما این است که در مصرف آب و کاهش مصارف انرژی اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم و مصرف آب خود را از رودخانه زاینده‌رود به زیر نصف رسانده‌ایم و هدف‌گذاری کردیم که تا سه سال آینده برداشت آب از زاینده‌رود را به صفر برسانیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در آیین رونمایی از ورق فولاد زنگ‌نزن اظهار کرد: در ابتدای سال وقتی که حضرت آقا شعار سال را «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری کردند، من یک شعف درونی برایم ایجاد شد؛ چون این ضرورت را ما چند ماه قبل در فولاد مبارکه احساس کرده بودیم و تحت عنوان فعالیت در حوزه فناوری و نوآوری اقدامات جدی را در این حوزه آغاز کردیم.

وی با اشاره به دیدار رهبر انقلاب با صنعتگران، افزود: وقتی که من سخنان حضرت آقا را نکته‌برداری می‌کردم، می‌دیدم که فولاد مبارکه به عنوان یک مجموعه پیشران قبل از اینکه حتی رهبری یک خطی را مشخص کنند در آن حوزه اقداماتی را انجام داده است و توانسته خودش نیاز کشور را تشخیص دهد و بر روی آن کار کند.

طیب‌نیا تصریح کرد: فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده ورقه‌های فولادی در خاورمیانه و شمال آفریقا با سهم ۲۰ درصدی در این منطقه است و در تولید ناخالصی داخلی یک و نیم درصد و در بخش صنعت ۸ درصد سهم دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: تا به امروز افتخار ما این بوده که ۱۴۲ میلیون تن محصول را به بازار عرضه کرده‌ایم و در عملکرد ۱۰ ماهه، رشد تولید فولاد خام در فولاد مبارکه ۱۲.۸ درصد بوده است و نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: آن چیزی که برای دولت خیلی مهم بود، این بود که امسال ما در کنترل بازار تا به امروز ۱۸ درصد افزایش عرضه نسبت به سال گذشته داشتیم و در صادرات نسبت به سال گذشته اکنون عقب هستیم، به خاطر اینکه ابتدای سال به دلایل خاصی چند ماهی قبل افتادیم و امیدواریم تا پایان سال رکورد صادراتمان را بشکنیم.

طیب‌نیا با بیان اینکه فولاد مبارکه ماه گذشته ۳۰ ساله شد و اکنون در اولین ماه از ۳۰ سال دوم قرار داریم، افزود: ما می‌خواهیم «گام دوم» را بلندتر برداریم؛ در گام اول خودکفایی صنعتی هدف بود و در گام دوم رشد اقتصادی و گام‌هایی که برای کشور هدف‌گذاری شده است را رسالت فولاد مبارکه می‌دانیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: از افتخارات ما این است که در مصرف آب و کاهش مصارف انرژی اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم و مصرف آب خود را از رودخانه زاینده‌رود به زیر نصف رسانده‌ایم و هدف‌گذاری کردیم که تا سه سال آینده برداشت آب از زاینده‌رود را به صفر برسانیم.

وی با بیان اینکه امسال بالغ بر ۲۰ محصول جدید را به بازار عرضه کردیم، خاطرنشان کرد: این اولین قدم ما در مسیری که در توسعه خطوط فولاد زنگ‌نزن ترسیم کرده‌ایم است؛ محصولی که ما امروز تولید کردیم فولاد ضدزنگی است که با عرض ۱۰۰۰ میلی‌متر و ضخامت ۶ میلی‌متر، ۴ میلی‌متر، ۳ میلی‌متر و ۲ میلی‌متر این توفیق حاصل شد.

طیب‌نیا بیان کرد: ارزش این کار به این است که ما این اتفاق را در سال دانش‌بنیان بدون حضور هیچ کارشناس خارجی رقم زدیم؛ تعداد تولیدکنندگان ورق فولاد ضدزنگ در دنیا بسیار انگشت شمار هستند و این دانش یک دانش خاص است که همکاران ما در سال جاری حدود یک سال روی آن کار کردند و یک سری ابداعاتی هم داشتند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اضافه کرد: این تنها اتفاقی نبوده که در فولاد مبارکه رخ داده است، ما تا امروز بیش از ۱۰۰ هزار قطعه تجهیز و در شرکتی که پیچ و مهره‌اش هم وارداتی بوده، اکنون با حمایت‌های فولاد مبارکه بومی‌سازی شده و بیش از ۹۰ درصد به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: قصد داریم با حمایت از دانش‌بنیان‌ها، اصفهان را به قطب نوآوری و فناوری کشور تبدیل کنیم و بر اساس هدف‌گذاری که انجام داده‌ایم، بالغ بر ۲ هزار شغل در سال آینده ایجاد خواهیم کرد که صرفا در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.

طیب‌نیا در پایان گفت: تا شب عید ۱۱۰۰ نفر در شرکت فولاد مبارکه بکارگیری می‌شوند و ظرف دو سال پیش‌بینی ایجاد ۷ هزار شغل را داریم.

پایان پیام/ ۶۳۱۳۲/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016142